Джерело – Vежа

18 травня, на День Європи у хабі “Місто змістів” відбулася презентація нового бренду Вінниці “Місто ідей”. Аби показати і розказати, чому вінницький бренд буде саме таким, до міста на День Європи приїхав особисто Андрій Федорів з командою. 

Презентація розпочалася на 20 хвилин пізніше від запланованого: Андрій Федорів вибачився за затримку та пояснив, що саме брав інтерв’ю в міського голови Сергія Моргунова, яке затягнулося. Але публіка, що зібралась в хабі і вже встигла роздивитися візуалізацію бренду на деяких роздаткових матеріалах, здається, зовсім на це не образилася.

Повне відео виступу Андрій Федоріва

001

Серед присутніх – як прості вінничани, так і депутати міської ради, а зокрема – директор Департаменту економіки та інвестицій ВМР Віталій Погосян. Саме він був відповідальним за розробку як маркетингової стратегії міста, так і за бренд від міської ради. А від компанії Fedoriv розробкою бренду займалася команда на чолі з Олександром Шуміло.

Untitled-design-24

Untitled-design-23

Untitled-design-25

Untitled-design-34

Андрій Федорів розпочав свою промову з того, що на його думку, бренд Вінниці існує вже сотні років. “Він з’явився у той час, коли з’явилося місто. Цей бренд, який ви зараз побачите – ми його не створювали і не розробляли, це органічний процес еволюції. Ми лише взяли в цьому певну участь і таким чином цей бренд пройшов ще один крок еволюції”, – сказав Андрій і додав, що участь в цьому також взяли відповідальні функціонери з Вінницької міської ради та проект ПРОМІС, який повністю профінансував розробку бренду, а відтак з міського бюджету на це не витратили жодної копійки.

Федорів зазначив, що йдеться не про туристичний бренд, але про бренд для всіх містян, а також туристів та інвесторів. “Ми маємо надію, що невдовзі цей бренд проросте скрізь”, – сказав керівник агенції Fedoriv, маючи на увазі використання логотипу та всієї айдентики як в промо-роликах міста, так і просто на вулицях у повсякденному житті: на сувенірах, одязі на вивісках магазинів та кав’ярень тощо.

Untitled-design-29

Пояснюючи, як тривали пошуки нової міської айдентики, Андрій Федорів зазнаичв, що перше, що кинулося в око їхній команді у Вінниці – це комфорт. “Так, це справді дуже комфортне місто: загалом і в дрібницях. Але комфорт – це погана ціль. Бо якщо все, що ти можеш запропонувати світові – це комфорт, то це пасивна позиція. Вона не притягує життя. Де комфорт і стабільність – там стагнація”, – вважає маркетолог, однак водночас зазначає, що “комфорт – це хороший стан для того, аби думати і придумувати”.

“Бренд – це емоція. Емоція не виникає з нічого, емоція виникає з мистецтва. Бренд – це аудіовізуальна історія”.

Саме тому для Вінниці обрали гасло “Місто ідей” і навіть придумали нове слово, яке зарактеризує суто вінницькі явища: “Вінновації”. Як бренд може виглядати в аудіовізуальних формах продемонстрували на першому промо-ролику з новою айдентикою.

Цікаво, що попри літній настрій ролика, для нього обрали традиційно “зимову” мелодію “Щедрика” Леонтовича. Федорів пояснив це так, що як би там не було, але “Щедрик” – це найвідоміша в світі мелодія “вінницького виробництва”, а тому гріх би було не скористатися такою можливістю.

– З огляду на це ми не стали купувати для цього відео музику десь в бузичних банках, а замовили обробку “Щедрика” в українського композитора. Спершу нам запропонували таку дабстеп-версію, яка “качає”. Але потім, побачивши яка Вінниця яскрава, легка і без стресу, ми вирішили, що найкраще для цього підійде джаз. Ця музика мене радує не менше, ніж візуальне рішення, – пояснює Федорів.

Крім того аудиторії показали, як новий бренд може виглядати вже на вітрині кав’ярні, на стклянках для кави, на торбах і сіті-лайтах.

Untitled-design-28

Znimok-ekrana-o-16.50.20

Znimok-ekrana-o-16.58.36Znimok-ekrana-o-16.58.44 Znimok-ekrana-o-16.58.58

Найбільше запитань в аудиторії викликало незвичне поєднання кольорів: жовтого і світло-червоного, ближче до коралового. Як пояснили автори ідеї, насправді нічого нового в цьому сенсі не вигадували, а використали деякі кольори, які зараз присутні в міській айдентиці, зокрема в гербі. Крім того, за словами Федоріва, логотип бренду можна використовувати в поєднанні з будь-якими кольорами: як це виглядає, можна було побачити на прапорцях і наліпках, які роздали присутнім на презентації.

Untitled-design-35

gerbЩо стосується самого логотипу, то як присутні на презентації, так і користувачі соцмереж в коментарях називали дуже різні версії: від пісочного годинника, краватки-метелика” і аж до “хреста з вусами”. Декому не сподобалося, що в наявному логотипі нівелювали позначення рибальських гачків з міського герба, і наразі вони більше схожі на якір.

На це Федорів відповів, що вже звик до негативного сприйняття нових ідей, щойно вони з’являються.

– Зараз в будь-якому проекті, який ми створюємо, ми завжди на початку маємо первну порцію негативу. Я не памятаю жодного проекту, який би всім відразу сподобався. Це ілюзія. Іноді від цього прикро, адже ти стільки над цим працював… Але якщо ми говоримо про цей проект, то він не законсервований, це не на 100% відсотків готове рішення. Є константи, які не будуть змінюватися, але яким сенсом це буде наповнюватися – це відкрите питання. Світ гнучкий, цей бренд – так само, – пояснє керівник агенції.

Untitled-design-30

Присутня на заході директорка інституту розвитку міст Аліна Дяченко запитала у Федоріва, чи готова їхня агенція самостійно “відбивати атаки” на новий бренд, з огляду на те, що міська громадськість не залучалася до розробки нової міської айдентики. На це актор відповів, що насправді було маса обговорень, але результату не було. Тому в даному випадку ми маємо справу з “диктатурою творчості”.

До речі, на гасло “Вінниця – місто ідей” звернули увагу і читачі Vежі, які в коментарях натякали на те, що подібне гасло вже використовується для міста Славутич. Відповідаючи на це запитання нашого журналіста, Андрій Федорів сказав, що не бачить в цьому нічого страшного.

Znimok-ekrana-o-17.06.41

– В сучасному світі ми приречені, щоб комусь щось буде нагадувати. Чим більш простою є форма, тим більш схожими будуть речі. Головне, чи є Вінниця “містом ідей” насправді. Я в це вірю. Брендинг міст – це конкурентна боротьба. Виклик для міста – довести діями, що Вінниця – це справді місто ідей, – сказав Андрій.

 vinnytsia.city

Разом з новим брендом команда Fedoriv презентувала і новий туристичний сайт для Вінниці – vinnytsia.city. На ньому, крім основної інформації для туристів (куди піти, де поїсти, де зупинитися, що відвідати), зібрані також і основні пояснення про дизайн систему нового бренду, а також форми, як можна цей бренд використовувати: у графічному та відео форматі.

Znimok-ekrana-o-16.50.05

Також там пояснюється та демонструється, звідки взялися саме такі кольори для бренду, чому саме так змінився герб для логотипу бренду, а також шрифти для вільного використання.

“Все, що ми робимо в цьому напрямку – ми робимо з відкритим кодом. Ми закликаємо всіх вінничан та особливо підприємців активно використовувати цей бренд в усіх сферах життя”, – пояснює директор Департаменту економіки та інвестицій Віталій Погосян.

Крім того, на цьому сайті також є цікавий “вінницький генератор”: спеціальний сервіс, завдяки якому будь-яке слово можна написати з використанням спеціально розробленого для Вінниці, декоративного шрифта.

Ми спробували написати цим шрифтом слово Vежа і ось, що в нас вийшло. Цікаво, що кожного разу одне й те саме слово відображається у різному форматі, подивіться:

Znimok-ekrana-o-16.55.41 Znimok-ekrana-o-16.55.53 Znimok-ekrana-o-16.56.10 Znimok-ekrana-o-18.03.05 Znimok-ekrana-o-18.03.32 Znimok-ekrana-o-18.03.48 Znimok-ekrana-o-18.04.06

Наприкінці Андрій Федорів пояснив, яка мета взагалі всієї цієї історії:

– Мета цього бренду – підсилити емоційний зв’язок з містом туристів, які сюди приїжджають. Люди почувають себе щасливо від простих речей: коли є де зробити класне селфі, коли є місця, де гарно пообідати. Їм приємно, що про поїздку до Вінниці їхні діти розкажуть в школі чи садочку. Особливо коли ми говоримо про туристів, які не можуть замовити собі приватний літак і полетіти кудись далеко. Ми говоримо про людей, в яких просто є родина, є вихідні, є квиток на потяг і вони вирішують – поїхати їм на вікенд у Львів, Одесу, Чернівці чи, може, у Вінницю?…

Фото та відео Марини Сербінович