Site_2021-02-03_uaУ грудні 2020 року у Миргороді на території Художньо-промислового коледжу імені М. В. Гоголя відкрився ремісничий коворкінг «Миргородський центр кераміки» — простір, що покликаний об’єднати майстрів-початківців і досвідчених виробників художньої кераміки для спільної роботи, обміну досвідом і реалізації продукції. Коворкінг створено з ініціативи громадської спілки «Миргородський центр кераміки» за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС) і Миргородської міської ради. Колективна майстерня не лише забезпечить миргородських майстрів високоякісною матеріально-технічною базою, а й стане важливим імпульсом для нової хвилі розвитку традиційного народного ремесла гончарства та кераміки в місті.

quot

«Так склалось історично, що вже понад сто років невід’ємною частиною Миргорода є виробництво керамічних виробів. Відомий в Україні та за її межами художньо-промисловий коледж щороку випускає близько 60 спеціалістів із кераміки. У місті живе чимало досвідчених майстрів і викладачів, які можуть ділитися цінними знаннями й навичками з молоддю. Шляхом створення ремісничого коворкінгу ми подбали про те, щоб забезпечити місцевим майстрам комфортні умови для роботи, навчання, кооперації. Сподіваємось, що це місце також стане осередком активної взаємодії митців різних галузей, адже плануємо проводити тут виставки, майстер-класи та інші творчі події», — розповіла Олена Булойчик, керівниця проекту.

За сприяння Проекту ПРОМІС для коворкінгу придбали якісне сучасне обладнання: спеціальні печі, фарбувальну шафу, глином’ялку, компресори. Студенти художньо-промислового коледжу тепер можуть проходити тут практику, безкоштовно користуючись новим устаткуванням. Одним із важливих завдань проекту зі створення коворкінгу було комплексне навчання ремеслу й підприємництву для охочих професійно займатися виготовленням керамічних виробів. Для цього було набрано групу з 15 осіб, більшість із яких — студенти і випускники місцевого коледжу. Викладачем для них став Євген Євтушенко — майстер, який упродовж життя працює з керамікою та має понад 10 років досвіду приватного підприємництва в цій галузі.

quot

«Карантин у зв’язку з пандемією COVID-19 змусив нас адаптувати початково створений навчальний план до нових умов, тому частину лекцій і практичних занять зняли на відео й розмістили у вільному доступі на YouTube-каналі Миргородського центру кераміки. На щастя, більшість зустрічей вдалося провести в майстерні — для набуття учнями практичних навичок це дуже важливо. Хоч базовий навчальний курс уже успішно завершено, ми з учасниками групи досі зустрічаємося в коворкінгу: завжди радо відповідаю на їхні запитання й допомагаю створювати нові продукти. У студентів є різні пріоритети та вподобання, тож одні зосереджені на посуді, інші роблять акцент на декоративних предметах, а комусь цікавіша архітектурна кераміка. Відтак звертаються за консультаціями в індивідуальному порядку. На групових заняттях часто працюємо колективно: хтось гончарує, хтось ліпить деталі задуманого виробу, інші декорують. Така організація роботи дає учням змогу навчитися ефективно працювати в команді. У результаті вони мають розуміння послідовності виробничих процесів і в майбутньому зможуть грамотно розподіляти відповідальність між працівниками своїх майстерень. Уже тепер більшість учасників групи технічно готові продовжувати самостійну роботу», — поділився Євген Євтушенко, керівник виробничого процесу в ремісничому коворкінгу «Миргородський центр кераміки».

Студентів надалі планують залучати до проведення майстер-класів із гончарства для туристів і гостей міста — так вони удосконалять свої навички створення керамічних виробів. Частина учнів планує залишитися працювати в коворкінгу на регулярній основі. Попри те що перша навчальна група сформувалася переважно зі студентів 2–3 курсів художнього коледжу, серед учнів також були майстри-початківці, які мали тривалу паузу в роботі з керамікою або ж навчалися ремеслу самостійно й потребували підвищення компетенцій. Одним із них став Владислав Жук, який переїхав із рідного Чигирина в Миргород заради навчання й роботи в новоствореному ремісничому коворкінгу.

quot

«Я долучився до навчання трохи із запізненням, але онлайн-лекції дали змогу підтягнути теоретичні знання й бути «на одній хвилі» з рештою групи. Декілька років тому я вчився гончарного ремесла в одного майстра й згодом пробував заробляти цим на життя. Та склалося так, що змушений був відійти від кераміки на кілька років. Коли побачив у соцмережі інформацію про створення коворкінгу — захотів відновити навички і знову спробувати зробити цю справу прибутковою для себе. Тут у майстерні продовжую навчатись, досліджую нові технології, нарощую вміння. Здебільшого виготовляю посуд — мені дуже подобаються індивідуальні ужиткові речі. Надалі працюватиму в коворкінгу, адже внаслідок об’єднання майстрів тут з’явилася чудова перспектива зайнятості та росту. У майстерні панує атмосфера єдності та взаємодопомоги, а це дуже надихає та підбадьорює до роботи. Та й з економічної точки зору зручно: якщо немає власних замовлень, можна долучитися до виконання спільних і мати заробіток», — розповів Владислав Жук, майстер із виготовлення керамічних виробів, працівник ремісничого коворкінгу «Миргородський центр кераміки».

Для роботи коворкінгу розроблено ефективну бізнес-модель. Майстри-керамісти, у яких немає можливості організувати повноцінну власну майстерню, орендуватимуть тут обладнання чи працюватимуть над своїми проектами за помірну погодинну плату. Також у майстерні відбуватимуться платні сеанси арт-терапії з психологом, майстер-класи з ліпки для дітей, додаткові навчальні заходи для молоді. Крім цього, у Миргородському центрі кераміки налагоджують централізовану реалізацію продукції.

quot

«Зараз починаємо збут наших виробів на найбільших українських онлайн-платформах із продажу хендмейду — Скриня та Золоті руки. Також запускаємо [планують це зробити до 15.12] продаж на міжнародній платформі Etsy. Від імені Миргородського центру кераміки продаємо індивідуальні та колективні роботи, виготовлені як студентами, так і досвідченими майстрами. Пізніше налагодимо продаж через сувенірні крамниці. Також нам регулярно надходять спеціальні замовлення на керамічні вироби: нещодавно виготовляли комплекти посуду для кількох закладів харчування, а також предмети інтер’єру — світильники, набори для ванної кімнати», — розповів Євген Євтушенко.

У всьому світі художні керамічні вироби не втрачають актуальності і стають особливою окрасою як громадських місць, так і приватних помешкань. Наприклад, керамічний посуд допомагає концептуальним кав’ярням і ресторанам підкреслити індивідуальність, а керамічні деталі в інтер’єрі стають «родзинками» найкращих дизайнерських проектів. Миргородський ремісничий коворкінг допоможе талановитим майстрам ефективно реалізувати свій творчий і підприємницький потенціал, ба більше — створити справжню гончарну синергію в місті.

quot

«У перспективі коворкінг однозначно матиме позитивний вплив на процвітання громади. Миргородський центр кераміки стане новою впізнаваною «рисою обличчя» міста та своєрідним магнітом для гостей. Ми радо познайомимо туристів із керамікою і заодно з історією міста. Оскільки Миргород є курортом і цілорічно приймає відпочивальників — їм буде цікаво скористатися нагодою нестандартно провести час і ще й повернутися додому, наприклад, з власноруч виготовленою чашкою чи тарілкою. Будемо долучатися до організації дозвілля туристів, і згодом дедалі більше людей вноситимуть Миргород до маршрутів своїх подорожей Україною. Крім цього, сподіваємося підвищити авторитет Художньо-промислового коледжу в очах потенційних студентів, щоб вони цілеспрямовано приїздили сюди навчатися з різних регіонів України», — додала Олена Булойчик.

Отже, діяльність ремісничого коворкінгу, започаткованого з допомогою Проекту ПРОМІС, матиме багатовекторний ефект на розвиток Миргорода. Крім створення умов для процвітання керамічного промислу, майстерня відкриватиме місцевим мешканцям перспективи для успішної самозайнятості та сприятиме розвитку туристичної сфери в місті, що відповідає цілям Стратегії сталого розвитку Миргородського субрегіону до 2028 року.


pdf Завантажити історію У Миргороді відкрили коворкінг для майстрів-керамістів у pdf.