Site_12-23_uaУ 2019 році з ініціативи проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС) бізнесмени Жмеринки, які займаються виготовленням металопродукції, об’єдналися задля посилення можливостей розвитку своїх підприємств. Так з’явилася громадська спілка «Жмеринський промисловий кластер». Наприкінці лютого 2020 року за сприяння Жмеринської міської ради та Проекту ПРОМІС спілка розпочала реалізацію ініціативи, у межах якої було придбано листозгинальний гідравлічний прес — обладнання, яке забезпечує ідеально рівні кути та лінії згину для металопродукції жмеринчан. Учасники асоціації розробили модель його спільного використання, завдяки чому скоротили власні виробничі витрати та підвищили якість виробів.

quot

«Поміж учасниками асоціації ми розробили правила доступу до обладнання. Наразі п’ять підприємств є членами спілки, тож кожен має заброньований один робочий день на тиждень, коли обладнання повністю завантажується його виробництвом. За потреби підприємці міняються днями, узгоджуючи між собою графік», — розповів Віталій Кабаровський, керівник ГС «Жмеринський промисловий кластер».

Особливо цікавою є продукція, яку тепер виготовляють у місті з використанням нового устаткування. У 2020 році ТОВ «Синдикат Компані» — учасник Жмеринського промислового кластеру — виграв тендери на облаштування підземних смітників у Вінниці. Уже тепер у місті встановлено 24 інноваційні сміттєві баки, виготовлені на замовлення міської ради, а ще дев’ять — на замовлення забудовників житлових комплексів. Також компанія розпочала виробляти технологічні смітники й для інших міст: об’єкти вже встановлено в Івано-Франківську, а в планах — Тернопіль і Київ.

quot

«Ми першими в Україні виготовляємо підземні смітники, які є повністю автономними та живляться від сонячних батарей. Це інноваційна розробка, аналогів якій наразі немає навіть у країнах Європи. Наші смітники — це «розумні» конструкції, підключені до Інтернету, які самі повідомляють комунальну службу про ступінь заповнення контейнерів, сигналізуючи тим самим, коли час вивозити сміття. Коли бак повністю заповнений, спеціальний магнітний замок блокує сміттєприймач, і кидати туди нічого вже не можна. На сміттєвих майданчиках встановлено сонячні панелі: вони дають живлення для акумуляторів, магнітних замків, системи індикації, WIFI-з’єднання, освітлення.

Щоб викинути сміття, людині достатньо натиснути ногою на спеціальну педаль і покласти пакет в отвір сміттєприймача. Під землею всі відходи зберігаються в герметичних чашах, відтак не потрапляють у ґрунт, не засмічують територію довкола та не виділяють запахів назовні», — розповів Віталій Кабаровський, керівник ГС «Жмеринський промисловий кластер», директор ТОВ «Синдикат Компані».

На кожному сміттєвому майданчику «Синдикат Компані» встановлюють по 3–6 підземних баків. Користування ними передбачає сортування сміття, тому всі вони обладнані табличками із зазначенням типу відходів: вологі, сухі та пластикові. На цей час у Вінниці вологі відходи вивозять на сміттєзвалище, а сухі — на сміттєсортувальну станцію для подальшої переробки.

quot

«Найближчим часом запровадимо у Вінниці інноваційну систему автоматизації контролю та роздільного збору побутових відходів. Усі сміттєві баки — як підземні, так і звичайні наземні — буде підключено до спеціальних чипів. Сміттєвози буде обладнано зчитувачами чипів, планшетами й відеокамерами. Використання системи даватиме гарантію, що в один сміттєвоз не скидають різні типи відходів. Мешканці міст неодноразово помічають, що посортоване сміття працівники комунальних служб скидають в одну купу й вивозять на полігон. У Вінниці впроваджуємо чіткий контроль: якщо на маршрут по місту виїхала машина за сухими відходами, то контейнери з вологим сміттям вона брати не може. Якщо це станеться, система миттєво повідомить про інцидент різні міські служби. Після повноцінного запуску цієї програми у Вінниці першими в Україні планують запровадити сортування сміття на п’ять типів відходів», — поділився Віталій Кабаровський.

За допомогою листозгинального пресу, придбаного за підтримки Проекту ПРОМІС, «Синдикат Компані» виготовляють металеві сміттєприймачі — верхню частину конструкції сміттєвого майданчика, яка є видимою для містян. Також підприємство використовує прес для виробництва деталей вуличних спортивних тренажерів і дитячих лазанок. Як уже було згадано, устаткуванням користуються й інші підприємства – учасники Жмеринського промислового кластеру. До прикладу, одне з них займається виготовленням твердопаливних котлів і садових подрібнювачів.

quot

«Садові подрібнювачі пригодяться людям, які мають присадибні ділянки, дачі, займаються сільським господарством. Упродовж сезону садово-городніх робіт часто виникає питання утилізації гілок чи великих бур’янів — наша техніка допомагає грамотно його вирішити. У результаті подрібнення отримують тирсу, яку можна надалі використовувати як органічне добриво для мульчування ґрунту. Ми створюємо якісну альтернативу китайським подрібнювачам: наші працюють у 3–4 рази швидше.

Раніше ми витрачали додатковий час і кошти: їздили гнути метал до підрядників у Вінницю або ж користувалися саморобним устаткуванням, яке не давало такої точності та якості результату, яку маємо тепер. Крім того, що тепер прес повністю задовольняє наші виробничі потреби, його технічні можливості допоможуть у майбутньому виготовляти й більш високотехнологічну продукцію», — розповів Олег Перепечай, власник виробництва садових подрібнювачів гілок та твердопаливних котлів, член спілки «Жмеринський промисловий кластер».

Влітку 2020 року Жмеринський промисловий кластер організував практичне навчання: 15 осіб здобули знання й навички роботи з листозгинальним гідравлічним пресом. До навчання залучили не лише учасників кластеру, а й інших підприємців, які працюють у галузі металообробки та потенційно можуть стати членами спілки. За цей рік учасники асоціації перевірили ефективність моделі спільного використання устаткування, тож навесні планують колективними зусиллями придбати обладнання для лазерного розкрою металу та згинання труб.

Проект ПРОМІС всебічно підтримує формування бізнес-об’єднань, які діють на засадах взаємопідтримки, посилення спроможності та впливовості їхніх учасників. Як свідчить практика, галузеві об’єднання дають підприємцям не лише можливості зростання виробничої ефективності, а й розвивають економічний потенціал, важливий для добробуту всього регіону. Утілення успішних схем колективного використання устаткування надалі сприятиме розробці схем спільних закупівель, продажу чи інших форм співпраці, які комплексно працюватимуть задля розвитку малого й середнього бізнесу в місті та області.


pdf Завантажити історію Учасники Жмеринського промислового кластеру виготовляють «розумні» смітники для українських міст у pdf.