Site_2021-03-02У жовтні 2020 року в Енергодарі відкрився молодіжний бізнес-консалтинг-центр «Резидент» — неформальний креативний простір для роботи, розвитку та відпочинку молоді. Створений з ініціативи МГО «Відродження» за сприяння міської ради та проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС) центр став значущим кроком на шляху до великих якісних змін у молодіжному середовищі Енергодара. Відтепер тут діти, підлітки й молодь вчаться програмування, освоюють робототехніку, здобувають знання та навички у сфері бізнесу.

quot

«Ми з командою давно прагнули винайти ефективні механізми співпраці з молоддю міста й регіону та, найголовніше, створити в Енергодарі креативний простір, де молодь могла б почувати себе максимально комфортно, маючи можливості для розвитку, творчості та самореалізації. Ідея поступово визрівала впродовж п’яти років: ми постійно поверталися до неї, шукаючи можливостей для втілення. Завдяки Проекту ПРОМІС та іншим партнерам вдалось обладнати локацію, де діти й молодь із користю проводять час: вивчають інформаційні технології, відпочивають, працюють, створюють бізнес-стартапи, знайомляться з однодумцями», — розповіла Уляна Коробчук, керівниця проекту зі створення молодіжного бізнес-консалтингового центру, керівниця МГО «Відродження».

Простір «Резидент» функціонує на базі Енергодарського інституту державного та муніципального управління ім. Р. Г. Хеноха та складається з трьох локацій: Coachroom, клуб CyberAthlete і коворкінг-зона. Разом вони формують цілісний комплекс для проведення змістовного дозвілля. У Сoachroom відбуваються освітні програми, тренінги та семінари. Клуб СyberAthlete — майданчик для проведення кіберспортивних змагань, а в коворкінг-зоні збираються для спілкування та роботи молоді люди, об’єднані спільними інтересами. Також на базі центру «Резидент» почала працювати школа програмування RoboCode, де діти різного віку знайомляться зі сферою IT, вивчають веб-дизайн, роблять перші кроки в розробленні ігор і мобільних застосунків.

quot

«У Coachroom плануємо проводити освітні заходи різного формату. Хоча зараз ситуація з проведенням офлайн-подій є неоднозначною, на майбутнє розглядаємо можливість оренди залу охочими для організації лекцій, тренінгів, семінарів. Якщо ж будуть запити, наприклад, на проведення тематичних майстер-класів для людей з інвалідністю чи інших соціальних ініціатив — радо надамо приміщення безкоштовно. У клубі CyberAthlete маємо на цей час чотири потужні комп’ютери та два великі телевізори з Playstation і віртуальною реальністю. До нас приходять підлітки й молодь безкоштовно навчатись і грати в комп’ютерні ігри. Не слід думати, що діти вмощуються біля екрану й безконтрольно грають досхочу. Процес грамотно координується, і в клубі є тренери з кіберспорту. На сьогодні вже маємо декілька сформованих команд, які беруть участь у кіберспортивних змаганнях. Крім цього, у клубі є викладачі, які навчають дітей 3D-моделювання», — додала Уляна Коробчук.

Хоча простір «Резидент» почав приймати гостей та учнів лише з кінця жовтня, активну освітню роботу з дітьми й молоддю провадили онлайн від літа. Наприклад, було розроблено курс робототехніки Arduino, до якого долучились уже близько 50 дітей різного віку. Кілька місяців поспіль учні вчаться самостійно проектувати та збирати електронні пристрої різного призначення, освоюють програмування й досліджують можливості популярної плати Arduino.

quot

«Плата Arduino — приклад маленького комп’ютера. Усю роботу, яку вона виконує, може налаштувати вручну навіть дитина. Arduino робитиме те, що користувач сам напише у програмі, відтак на заняттях вчимося програмувати. З молодшими дітьми (8–11 років) взаємодіємо з Arduino через графічну мову програмування Ardublock, а зі старшими (12–16 років)  вивчаємо мову C++. Плата унікальна тим, що дає змогу кожному візуально побачити, який результат мають написані команди, а це формує в дітей чітке розуміння того, що ж таке програмування. Зараз маю сім груп учнів по 6–8 осіб у кожній. Найбільш активні учасники занять — маленькі інженери й винахідники, які мають величезне бажання створити те, чого раніше не було. З ними завжди цікаво, і вони на крок попереду навчального плану: «А давайте зробимо, щоб відбулось ось так», «А що буде, якщо з’єднати ось це з тим?».

Під час онлайн-уроків працюємо на сайті Tinkercad, де всі плати, проводи, з’єднання, електронні пристрої подані віртуально. Деякі учні купують плату Arduino для використання вдома, підключають до комп’ютера й запускають на ній програму. Принцип роботи однаковий як у віртуальному середовищі, так і наживо. Оскільки до Arduino можна приєднати різну електроніку: датчики, двигуни, екрани, проводи — на кожному занятті досліджуємо новий тип з’єднання й відточуємо навичку роботи з обраним матеріалом. Послідовно заглиблюємось у нові теми й періодично повторюємо пройдені заняття, щоб закріпити знання», — поділився Віталій Перерва, викладач курсу робототехніки в молодіжному центрі «Резидент».

Також у межах реалізації ініціативи розроблено освітню програму з підприємництва Starter. Вона орієнтована на те, щоб за три місяці навчання молоді люди могли трансформувати свою підприємницьку ідею в детальний бізнес-план або навіть заснувати стартап. Програма складається з тематичних модулів, які розповідають про пошук підприємницьких ідей, бізнес-моделювання, маркетингові стратегії, техніку ефективного продажу, IT-технології, особистісний розвиток, екологічну збалансованість бізнесу. Дві групи учнів успішно завершила курс онлайн. Практика засвідчила, що декому навчання допомагає розвинути конкретний підприємницький задум, іншим, навпаки, — зрозуміти, що ідея не є перспективною, а це також є корисним досвідом. Для ведення освітньої програми Starter запрошують спеціальних тренерів, а також залучають партнерів, викладачів ЗВО, місцевих підприємців, які проводять додаткові тренінги чи консультації для учасників.

quot

«Я вчився влітку з першою групою програми Starter. Сам ще наразі студент — вивчаю в коледжі менеджмент. На програму прийшов із чіткою бізнес-ідеєю: хочу відкрити в Енергодарі ресторан європейської кухні, де звучатиме жива музика у стилі джаз, блюз, фанк. Навчання було дуже цікавим, дізнався для себе чимало корисних речей і, найголовніше, оформив свій задум у бізнес-план, яким дуже цікавляться потенційні інвестори», — розповів Іван Лісьїх, учасник програми з підприємництва Starter.

Наприкінці кожної програми Starter випускники презентують свої проекти на конкурсі Source Capital. П’ятірка найкращих отримує можливість упродовж року одержати безкоштовні експертні консультації, а також місцеві бізнесмени готові фінансувати цікаві ідеї підприємців-початківців. Іншим випускникам, залежно від специфіки їхніх ініціатив, пропонують допомогу з просуванням проектів на краудфандингових платформах чи в пошуку грантового фінансування. У майбутньому енергодарські підприємці готові долучитися до формування призового фонду для проведення цього конкурсу.

quot

«Влітку відвідали навколишні села з промоцією нашого центру та його програм і побачили, як багато зацікавлених власне в освітніх заходах — люди готові їздити в Енергодар за новими знаннями й навичками. Тому, найімовірніше, згодом переведемо програму Starter на комерційну основу. Щодо використання приміщення центру, то тут можуть відбуватися події різних форматів: лекції, тренінги, виставки, майстер-класи, бізнес-ланчі та інші. Маємо багато ідей, як розвивати і популяризувати простір «Резидент». Головне зараз — мати можливість повернутися до активних офлайн-зустрічей», — додала Уляна Коробчук.

У «Резиденті» з нетерпінням чекають на нових гостей, які зможуть розкрити свій потенціал, скориставшись можливостями різноманітного навчання й самореалізації. Запуск повноцінної роботи молодіжного центру стане поштовхом для розвитку малого та середнього підприємництва серед молоді в Енергодарі й додасть новим поколінням певності в тому, що можливості для зростання зовсім поруч. Через підтримку таких ініціатив у містах-партнерах Проект ПРОМІС допомагає створювати сприятливий бізнес-клімат та інфраструктуру, де народжуються та втілюються перспективні ідеї, а завдяки цьому гармонійно розвивається місто та регіон.


pdf Завантажити історію Підприємницькі навички, кіберспорт і програмування — нові можливості для молоді в енергодарському просторі «Резидент»  у pdf.