Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) документів державного планування – новий інструмент реалізації екологічної політики. Він дає можливість здійснити всебічний аналіз можливого впливу планованої діяльності на довкілля та запобігти його можливим негативним екологічним наслідкам, пом’якшити їх.

Проект ПРОМІС допомагає впроваджувати СЕО на національному, регіональному і муніципальному рівнях. Спільно з Міністерством розвитку громад та територій України було підготовано Звіт про СЕО Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2027 року. Разом з обласними державними адміністраціями проведено СЕО стратегій регіонального розвитку ВінницькоїЗапорізькоїІвано-Франківської та Полтавської областей. Проведено повномасштабні СЕО для стратегій розвитку міст-партнерів: Горішні Плавні, Жмеринка, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Кременчук, Мелітополь, Хмільник. Проведено СЕО для стратегій розвитку міст-партнерів: Бердянська, Долини, Енергодара, Коломиї, Ладижина, Миргорода, Полтави, Яремче; відповідно до Протоколу про СЕО до «Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті» підготовлено звіти про попередню оцінку (скринінг) можливих наслідків для довкілля від реалізації стратегій.

За підтримки Проекту ПРОМІС також було розроблено екологічний паспорт міста Кременчука, що допомагає ефективно впроваджувати належну стратегію господарської діяльності з урахуванням природоохоронних вимог.

Окремим аспектом діяльності було професійне навчання держслужбовців. Експерти Проекту ПРОМІС провели низку тренінгів з СЕО для працівників обласних державних адміністрацій, представників громадських організацій усіх областей України, членів Асоціації міст України (АМУ) та громад областей-партнерів.

Проект ПРОМІС та АМУ розробили практичний посібник «Методичні рекомендації для проведення стратегічної екологічної оцінки документів державного планування». Мета публікації – допомогти органам державної влади та місцевого самоврядування оптимізувати процес проведення СЕО.

Досвід проведення СЕО в містах-партнерах висвітлено в кейс-стаді «Стратегічна екологічна оцінка: досвід упровадження в містах України». Посібник містить огляд важливості та переваг СЕО, розкриває методологію й алгоритм проведення оцінки, відображає кращі українські практики та здобуті уроки.

Стислий огляд процедури СЕО представлено у презентаціях Мінприроди України та Проекту ПРОМІС:
Стратегічна екологічна оцінка документів державного планування
Методологія проведення СЕО стратегій регіонального розвитку


Запорукою високої якості життя в місті є його збалансований еколого-соціально-економічний розвиток. Створення екологічного паспорту міста дає змогу формувати актуальну екологічну політику та ефективно впроваджувати належну стратегію господарської діяльності з урахуванням екологічного фактора. В практичному посібнику зібрані детальні рекомендації для кожного з етапів розробки екопаспорта.

Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) документів державного планування дає можливість зосередитися на всебічному аналізі можливого впливу планованої діяльності на довкілля та використовувати результати цього аналізу для запобігання або пом’якшення екологічних наслідків у процесі стратегічного планування. Стратегічна екологічна оцінка – новий інструмент реалізації екологічної політики, який базується на простому принципі: легше запобігти негативним для довкілля наслідкам діяльності на стадії планування, ніж виявляти та виправляти їх на стадії впровадження стратегічної ініціативи

Стратегічна екологічна оцінка (СЕО) – важлива складова створення стратегій розвитку міст-партнерів. СЕО документів державного планування дає можливість здійснити всебічний аналіз можливого впливу планованої діяльності на довкілля та запобігти або пом’якшити можливі негативні екологічні наслідки. Така оцінка — новий інструмент реалізації екологічної політики. Кейс-стаді підготовано для висвітлення досвіду проведення СЕО. Посібник містить огляд важливості та переваг СЕО, розкриває методологію й алгоритм проведення оцінки, відображає найкращі українські практики та здобуті уроки.