Site_07-15_uaКілька років тому через початок конфлікту на сході країни зовнішні ринки збуту для чималої кількості українських підприємств суттєво звузились. Це вплинуло не лише на геополітичні обставини, а й на економічний добробут працівників вітчизняних виробництв. Серед них опинились і тисячі жителів Горішніх Плавнів, які займалися виготовленням швейно-трикотажних виробів. Заради гідної конкуренції на експортних ринках у підприємців виникла потреба у змістовних трансформаціях. Так, у 2017 році за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС) місцеві підприємці заснували Спілку малих та середніх експортерів, яка об’єднує та нарощує зусилля місцевого бізнесу у прагненні виходу на нові зовнішні ринки збуту.

Заснування Спілки передбачено Програмою просування продукції міста Горішні Плавні на зовнішні ринки, яку також розроблено за сприяння Проекту ПРОМІС. Асоціація працює над підсиленням конкурентоспроможності невеликих експортерів через налагодження звʼязків з іноземними партнерами, надання допомоги для участі в міжнародних тендерах, залучення фінансових ресурсів для розвитку експорту.

З ініціативи Спілки малих та середніх експортерів і за підтримки Проекту ПРОМІС у межах Фонду сприяння розвитку малих та середніх підприємств у Горішніх Плавнях було створено перший в Україні навчально-виробничий центр, який здійснює перекваліфікацію швачок і шевців для виробництва «біг-бегів» — м’якої упаковки промислового призначення. Запуск центру допоміг пожвавити діяльність місцевих швейних підприємств і диверсифікувати економіку міста.

quot

«На певному етапі ситуація на ринку праці в Горішніх Плавнях склалася так, що більшість людей, які працювали на виробництвах трикотажних виробів, залишилися без роботи. Відтак виникла потреба в перекваліфікації швачок на якийсь інший напрям. Ми провели маркетингове дослідження, проаналізували конкурентне поле та зрозуміли, що на Полтавщині немає жодного підприємства, яке б виробляло упаковку промислового призначення, так звані біг-беги. Водночас область використовує майже мільйон таких одиниць на рік. Так з’явилося рішення заснувати навчально-виробничий центр, щоб швачки й кравці могли пройти перекваліфікацію», — розповів Олександр Попов, голова наглядової ради Спілки малих та середніх експортерів.

Створення й оснащення навчально-виробничого центру відбулося завдяки злагодженій роботі членів Спілки експортерів: приміщення надала компанія «Горішні Плавні», капітальний ремонт провели з допомогою ФОП Павлиш і компанії «OFFER UA», транспортні послуги для перевезення будівельних матеріалів надало ТОВ «Кашкан», виготовленням додаткового обладнання займався ФОП Живнарьов. Облаштувати центр допоміг також Проект ПРОМІС, придбавши комплект для виробництва «біг-бегів» і комплектувальне обладнання — грант було надано в межах Фонду сприяння розвитку малих та середніх підприємств.

Спілка тісно співпрацює із Центром зайнятості для підбору кандидатів на перекваліфікацію. Станом на січень 2020 року майже 40 осіб успішно пройшли навчання та здобули нову спеціальність, орієнтовно 30 із них залишилися працювати в навчально-виробничому центрі.

quot

«Дуже радію, що в рідному місті з’являються нові можливості для роботи за спеціальністю. Я навчалась у навчально-виробничому центрі, де в результаті залишилася працювати. Ця робота цінна для мене та моєї сім’ї як з економічного погляду, так і з огляду на те, що ми можемо жити разом удома, не шукаючи доходу за кордоном», — розповіла Анна Тараненко, швачка в навчально-виробничому центрі в Горішніх Плавнях.

Члени асоціації домовилися об’єднувати зусилля в організації роботи навчально-виробничого центру й розділили між собою відповідальність: одні налагоджують процес виробництва, другі постачають матеріали та комплектувальні, треті займаються логістикою. За організацію виробництва в центрі повністю відповідає ТОВ «Партнер Текс», яке дбає про постачання сировини, налагоджує процес пошиття виробів, займається навчанням працівників.

quot

«Активно працюємо над підвищенням конкурентоздатності нашої продукції. Важливим складником вартості «біг-бегів» є швидкість їх пошиття — отже, нам потрібні висококваліфіковані працівники. Раніше швачки в навчально-виробничому центрі шили один «біг-бег» за шість хвилин, а тепер цей процес займає вдвічі менше часу. Також нещодавно ми модернізували оснащення центру: закупили додаткове обладнання, яке дає змогу працювати ще швидше та якісніше», — поділився Віталій Мʼякінін, керівник ТОВ «Партнер Текс».

Завдяки синергії зусиль вдалося досягти значних результатів: виготовлені у Горішніх Плавнях «біг-беги» відповідають світовим стандартам якості. Потужність навчально-виробничого центру на сьогодні становить понад 50 тисяч одиниць на місяць. На початку літа завершилося випробування «біг-бегів» підвищеної міцності на Кременчуцькому заводі технічного вуглецю. Перед тим було підписано експортний договір із болгарською компанією, і ця співпраця набирає обертів.

quot

«По Україні в нас кілька партнерів, основним із яких є ТОВ «Хімтрейд» — офіційний представник черкаського ПАТ «Азот», яке є найбільшим в Україні виробником азотних добрив. Також постійним партнером є ПАТ «Підприємство з іноземними інвестиціями «ІНТЕРВИБУХПРОМ».

Щодо зовнішніх ринків, то у 2020 році плануємо відвантажити компанії «РУА Болгарія» близько 50 тисяч «біг-бегів» й активно працюємо на цей час над розширенням міжнародних контактів», — додав Олександр Попов.

Підтримуючи такі ініціативи, як запуск навчально-виробничого центру, Проект ПРОМІС допомагає створювати в містах точки зростання, що стають прикладом для інших і сприяють місцевому економічному розвитку. У подальших планах Спілки експортерів — пошук нових партнерів і ринків збуту, удосконалення системи маркетингу продукції, збільшення кількості робочих місць. Програма перекваліфікації продовжує набір фахівців швейної галузі, відкриваючи їм нові можливості для працевлаштування. Підприємництво в Горішніх Плавнях поступово стає згуртованим і скоординованим, набуває конкурентних переваг на внутрішньому та зовнішньому ринках, допомагає місцевим жителям реалізовувати себе і працювати на благо своєї держави.

Активне функціонування та розвиток бізнес-асоціацій є одним із пріоритетів діяльності Проекту ПРОМІС. Асоціації допомагають побудувати якісну співпрацю між підприємцями в тій чи іншій галузі, стимулюють розвиток підприємств-учасників, а також слугують механізмом полегшення комунікацій між місцевими органами влади, бізнесом і громадою.

За сприяння Проекту ПРОМІС на цей час створено шість бізнес-асоціацій: Український органічний кластер, Асоціація готельєрів та власників садиб Яремчанщини, Спілка малих та середніх експортерів, Об’єднання соціальних підприємств України, Українська платформа «Жінки в бізнесі», Асоціація виробників Мелітопольської черешні.


pdf Завантажити історію “Горішні Плавні: Спілка експортерів виготовляє унікальну для України
продукцію та виводить її на зовнішні ринки”
 у pdf