Site_09-09_ua

Багато років поспіль в Україні спостерігається криза довіри до влади та зневіра громадян у тих рішеннях влади, що сприяли б реальному зростанню добробуту. Великою мірою через це українці полишають свої міста чи виїжджають із країни, шукаючи інших способів налагодити економічне становище та бути почутими у своїх потребах. Проект міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС) зосереджує свою роботу в регіонах України, зокрема, на підвищенні довіри громад до органів місцевого самоврядування. Активності спрямовуються на розвиток якісного діалогу влади з населенням, стимулювання відкритості, активізацію демократичного врядування високого рівня. Одним із таких регіонів є Яремчанщина.

У червні 2018 року в Яремчому розпочалася реалізація проекту «Забезпечення принципів відкритості та прозорості — запорука налагодження діалогу між владою та громадськістю», що був ініційований виконавчим комітетом міської ради та втілений за сприяння Проекту ПРОМІС у рамках Фонду підтримки ініціатив із демократичного врядування та розвитку. Головними здобутками ініціативи є повністю оновлений зал засідань Яремчанської міської ради та встановлена система електронного голосування «Рада Голос».

Метою проекту було зміцнення довіри місцевої громади до представників влади через застосування принципів відкритого врядування, а це насамперед передбачає відкритість і прозорість процесу ухвалення рішень міською радою. Станом на 2018 рік у Яремчанській раді не було практики й засобів електронної системи для голосування, що значно сповільнювало роботу засідань і затримувало оприлюднення підсумків. Оскільки більшість рішень на місцевому рівні ухвалюють поіменним голосуванням депутатів, працівники міської ради оперативно опрацьовували дані вручну: результати повинні бути опубліковані на офіційному сайті впродовж дня, як цього вимагає Закон України «Про доступ до публічної інформації».

quot

«Раніше депутати голосували в «ручному» форматі. Була присутня спеціальна лічильна комісія, яка займалася підрахунком голосів. Представник міської ради записував результати, готував список на підпис Голові ради, і аж потім інформація могла бути завантажена на сайт. З установленням системи «Рада Голос» процес голосування став не лише оперативнішим і зручнішим, а й абсолютно прозорим. Система дає змогу реєструвати присутніх депутатів. Кожен із них має пульт із трьома кнопками: «за», «проти», «утримався». У залі встановлено великий екран, куди буквально за декілька секунд виводяться поіменні результати голосування», — розповів Тарас Клим’юк, перший заступник міського голови.

Для повноцінної роботи системи електронного голосування було придбано спеціальне обладнання: пульти, радіочастотний ресивер, програмне забезпечення, світлодіодний екран, проєктор, ноутбук і необхідні комплектувальні. У грудні 2018 року представник компанії-розробника провів для депутатів детальний тренінг-інструктаж із користування системою. Додатково було підготовлено й розповсюджено короткий посібник із розʼясненнями суті та механіки використання системи «Рада Голос» як одного з кроків місцевої влади назустріч громаді.

Ольга Малахова, головна спеціалістка відділу інвестиційної політики виконавчого комітету Яремчанської міської ради, пригадує, що у 2018 році сесійна зала була в геть незадовільному стані. Завдяки підтримці Проекту ПРОМІС зроблено капітальний ремонт: оновлено стіни, підлогу, стелю, замінено електрику й опалення. Також закуплено всі необхідні меблі. Тож у травні 2019 року представники міської ради переступили поріг гарного сучасного приміщення зовсім іншої якості. Комфортні умови роботи створено не лише для депутатів і членів виконавчого комітету, але й для громади, яка бере участь у житті міської ради. Адже зал засідань у Яремчому виконує відразу кілька ролей: тут відбуваються планові сесії міської ради, наради, профільні комісії, громадські слухання, а також прийом громадян для вирішення їхніх особистих питань.

quot

«Щотижня в залі засідань відбувається прийом громадян: наприклад, по понеділках приймає голова міської ради, по вівторках — його заступник, по середах — секретар. А на відкриті засідання міської ради приходять усі охочі жителі міста», — додала Ольга Малахова.

 

Одним із завдань проекту було забезпечити пряму трансляцію засідань сесій і профільних комісій міської ради задля того, щоб яремчани регулярно мали доступ до актуальної інформації про рішення місцевої влади. Міська рада уклала договір з радіостанцією, яка в майбутньому може забезпечити офіційні трансляції засідань міської ради. Наразі ще розмірковуємо про формат і можливо, це будуть щоквартальні трансляції. Завдяки тому, що засідання міської ради планується транслюються, депутати зможу бути більш відкритим перед жителями міста. Зокрема, виборці матимуть змогу розуміти за які рішення голосують їхні обранці.

Для посилення довіри мешканців громади та забезпечення ще масштабнішої прозорості процесу ухвалення рішень наприкінці 2019 року Яремчанська міська рада презентувала новий офіційний сайт. Потреба в такій активності була зумовлена, зокрема, результатами дослідження бюджетної прозорості м. Яремче, проведеного у 2018 році за підтримки Проекту ПРОМІС та інших донорських організацій. Тоді стало очевидним, що інформування яремчан про діяльність місцевого самоврядування потрібно вдосконалити. Зокрема, було підкреслено необхідність в оновленні сайта міської ради, який виглядав застаріло, містив мало функціоналу та інтерактивних можливостей. Відтепер на ресурсі враховано всі зауваження: інформація чітко структурована, зручна в користуванні, регулярно оновлюється.

Через такі ініціативи та практичні трансформації із застосуванням засад відкритого урядування Проект ПРОМІС активно сприяє зміцненню довіри до органів місцевої влади. Утілення проекту в м. Яремче допомогло не лише створити якісні умови для роботи міської ради та ведення діалогу з громадою, а й забезпечило зростання прихильності до місцевої влади загалом. Адже мешканці спостерігають прозоре ухвалення рішень, почуваються комфортніше й безпечніше у власному місті, стають більш відкритими до громадської активності.


pdf Завантажити історію Відкрите врядування в м. Яремче: міська рада перейшла на електронну систему голосування у pdf.