Site_2021-01-20_uaУ березні 2017 року в Коломиї три жінки — мами дітей з інвалідністю — створили громадську організацію «Саме час». Метою діяльності є допомога молодим людям з інвалідністю із соціалізацією та самореалізацією, захист їхніх прав та інтересів, а також активне інформування українців про важливість і переваги інклюзивності середовища й рівності в суспільному житті. У 2019 році було вирішено заснувати в Коломиї соціальне підприємство, де могли б працювати молоді люди з інвалідністю — так було ініційовано створення майстерні з пошиття екосумок. Реалізацію задуму розпочали в березні 2020 року за підтримки Проекту ПРОМІС і Коломийської міської ради.

quot

«У нас у Коломиї діє реабілітаційний центр, який раніше могли відвідувати діти з інвалідністю лише до 18 років. ГО «Саме час» посприяла тому, щоб у центрі відкрили молодіжну групу для тих, хто вже пройшов цей віковий рубіж. Спостерігаючи за підопічними центру, помітили, що серед них є молоді люди, які хочуть долучитися до трудової діяльності, а не лише відвідувати гуртки. Із цих спостережень визріла ідея створення майстерні. Спершу думали про виготовлення гончарних виробів, але зрозуміли, що в такому разі зможемо запропонувати дуже мало робочих місць. Роздумуючи над різними варіантами, врешті зупинилися на екосумках. До їх пошиття можуть бути задіяні люди як із фізичними, так і з інтелектуальними порушеннями. Наш вибір підкріпився й тим, що турбота про довкілля на сьогодні є вкрай актуальною темою», — розповіла Ірина Юрах, керівниця проекту «Майстерня «ЕкоСумка» — розвиток та перспектива для осіб з інвалідністю», співзасновниця ГО «Саме час».

Передусім створення соціального підприємства передбачало організацію приміщення майстерні з урахуванням потреб людей з інвалідністю та встановлення всього необхідного обладнання. Коломийська міська рада зробила свій внесок у втілення ініціативи у формі встановлення павільйону майстерні на території Коломийського товариства «Червоний хрест» за адресою: вул. Петлюри, 24. Однак установлення карантину через пандемію COVID-19 внесло істотні корективи в хід реалізації проекту: резервні кошти міського бюджету спершу було спрямовано на боротьбу із захворюванням, тож організацію простору майстерні було завершено в листопаді 2020 року.

У майстерні до трудової діяльності буде залучено до 15 осіб з інвалідністю віком 18–35 років. Охочих уже дібрали з огляду на їхню зацікавленість у трудовій діяльності та фізичні можливості. Влітку спеціально запрошена фахівчиня з крою та шиття провела для молоді з інвалідністю кількаденний тренінг щодо технологічних особливостей виготовлення й обробки екоторбинок. Також навчалася й керівниця майстерні Ірина Юрах — щоб познайомитись із сучасними методами виготовлення екосумок і всіма їх нюансами та надалі забезпечувати виробничий процес на високому рівні.

quot

«Окрім молоді з інвалідністю, до роботи майстерні будемо залучати волонтерів і школярів. Наразі плануємо, що до кожного працівника буде «закріплений» один волонтер — як друг і особистий асистент. На практиці, імовірно, будемо переглядати кількість присутніх: приміщення майстерні невелике і слід забезпечити всім комфортне перебування. Важливо, що волонтери вже мають навички роботи та спілкування з особами з інвалідністю: у 2018 році наша організація проводила піврічну «Школу соціального волонтера», відтак маємо чудесних випускників, які радо зголосилися допомагати в роботі соціального підприємства й уже пройшли ознайомче навчання у сфері крою та шиття», — поділилася Ірина Юрах.

Робочі процеси у майстерні організовано в п’яти зонах: дві комп’ютеризовані швейні машини, оверлок, ультразвукова машина та розкрійний стіл. Отже, одночасно до процесу виготовлення виробів можна залучити п’ятеро людей з інвалідністю. Сумки шитимуть із домотканого лляного полотна і спанбонду — матеріали вже закупили в українських виробників. Важливим складником конкурентоздатності сумок є можливість наносити на них принти, тож для майстерні планують придбати спеціальний принтер для друку на тканині.

Продаватимуть екоторбинки у крамницях і супермаркетах Коломиї, на ярмарках у туристичних місцевостях, а також онлайн — щоб відповідати вимогам часу. Для реалізації продукції ініціатори проекту активно шукають партнерів, але вже мають домовленість, наприклад, з Асоціацією готельєрів Яремчанщини про виготовлення для них брендованих сумок.

quot

«Отримані від реалізації продукції кошти буде використано на оплату праці, поновлення запасів тканин та розвиток виробничої інфраструктури. Найвищий пріоритет нашої діяльності — відкриття молодим людям з інвалідністю можливостей для самореалізації. Їхня зайнятість буде не просто творчістю чи саморозвитком, а оплачуваною роботою. Гроші дадуть і заохочення, і відчуття відповідальності за результат. Будемо докладати всіх зусиль, щоб працівники майстерні залишалися з нами якомога довше, отримували задоволення та не втрачали ентузіазму», — додала Ірина Юрах.

Майстерня з пошиття екосумок стала першим у Коломиї соціальним підприємством, орієнтованим на залучення до праці людей з інвалідністю. Крім того, що крій та шиття допомагають розвивати моторику рук, тактильні відчуття, концентрацію уваги, заняття даватиме дохід і формуватиме певний рівень незалежності молодих людей з інвалідністю. А пізніше комунікація зі школярами та передання їм набутого практичного досвіду стане чинником особистісного зростання як для людей з інвалідністю, так і для учнів середніх шкіл. Підтримуючи створення таких соціальних підприємств, Проект ПРОМІС допомагає впроваджувати важливі інклюзивні зміни в містах і формувати умови для соціалізації людей з інвалідністю.


pdf Завантажити історію Коломия: перше в місті соціальне підприємство, де працюють люди з інвалідністю у pdf.