WEB-uaПолтавщина — високорозвинений регіон у центрі України. Згідно з рейтингом Мінрегіону у 2019 році Полтавська область продовжила утримувати стійкі позиції серед областей-лідерів за напрямками: «Економічна ефективність», «Інвестиційний розвиток та зовнішньоекономічна співпраця», «Фінансова самодостатність». Валовий регіональний продукт Полтавщини становив 150,9 млрд грн, а в розрахунку на одну особу — 106,2 тис. грн. Це найвищий показник з-поміж усіх областей України.

Позитивна динаміка в регіоні обумовлена, зокрема, незмінними пріоритетами в діяльності обласної влади: створення сприятливих умов для розвитку підприємництва й поліпшення інвестиційного клімату. Надійним партнером Полтавської облдержадміністрації вже п’ятий рік поспіль є проект міжнародної технічної допомоги  «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), який водночас упроваджує свої ініціативи в 4 містах області: Полтаві, Кременчуку, Горішніх Плавнях і Миргороді.

За підтримки експертів Проекту ПРОМІС для регіону було розроблено рекомендації щодо залучення й супроводу інвесторів, інвестиційний портал Полтавщини та інвестиційний паспорт Полтавської області.

quot

«Для області були підготовлені Методичні рекомендації щодо залучення та супроводу інвесторів у Полтавській області, які також рекомендовано органам місцевого самоврядування. Вони дали можливість запровадити уніфікований підхід до підготовки інформації про об’єкти інвестування і налагодити єдиний механізм опрацювання запитів від потенційних інвесторів», — розповів Олександр Ігнатенко, головний експерт Проекту ПРОМІС з міжвідомчої співпраці та економічного розвитку.

У 2017 році за підтримки Проекту ПРОМІС відбувся запуск інвестиційного порталу Полтавщини www.plobl-invest.gov.ua — інтерактивного інструменту для комунікації між органами влади та потенційними інвесторами. Платформа стала незамінним інформаційним ресурсом, що презентує економічний потенціал області, містить структуровані дані про інвестиційні пріоритети й актуальні пропозиції регіону. Сайт повноцінно працює, а робота над його вдосконаленням і наповненням триває. Услід за порталом для регіону було розроблено Інвестиційний паспорт. У ньому зібрано всі переваги й ресурси регіону, описано найбільші промислові й аграрні підприємства, а також надано пропозиції для потенційних інвесторів: база вільних земельних ділянок, виробничих підприємств, приміщень, які можна придбати чи взяти в оренду. Крім розміщення на веб-сайті облдержадміністрації, паспорт розповсюджують у друкованому вигляді під час офіційних іміджевих заходів, форумів, тематичних виставок, зустрічей керівництва області з міжнародними партнерами. Департамент економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА допомагає розробити інвестиційні паспорти об’єднаним територіальним громадам області. У 2019 році Проект ПРОМІС підтримав ініціативу Департаменту з розробки промоційного відео Полтавщини.

quot

«Інвестиційний паспорт насамперед — вимога часу, адже такого документа область не мала щонайменше останні 7 років. Якісна візитка області двома мовами є необхідним інструментом для презентації регіону під час ділових перемовин, зустрічей з інвесторами. На порталі акумульовано чіткі дані про потенціал області, її сильні сторони, пріоритетні галузі для інвестування, промоматеріали. Інформацію зручно сприймати, адже вона не обтяжена зайвим потоком новин. Статистика переглядів порталу свідчить про те, що, крім українців, сайт відвідують користувачі зі США, Великобританії, Німеччини, Латвії, Польщі та інших країн. Це чудовий довідковий ресурс при роботі з міжнародними партнерами і потенційними інвесторами, які вже відійшли від паперових носіїв інформації та хочуть дізнатись ключову інформацію про область максимально швидко», — зазначила Марія Долженко, начальник Управління інвестиційної політики, зовнішньоекономічної діяльності та міжнародного співробітництва, Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА.

Проект ПРОМІС став співорганізатором форуму «Діалогова платформа: #Полтавщина інвестиційна». Учасники заходу відзначали позитивні зміни, що відбулися в економічних показниках області та об’єднаних територіальних громадах (далі — ОТГ), поділилися досвідом щодо розвитку інвестиційної привабливості територій і залучення інвестицій. Внаслідок проведеної роботи щодо формування інвестиційного профілю область перестали вважати суто аграрним краєм, натомість знають — вона також має високий промисловий потенціал. Станом на жовтень 2019 року Полтавщина входить до п’ятірки регіонів, у яких накопичений обсяг інвестицій з початку інвестування становить понад мільярд доларів США, — це високий показник, яким можуть похвалитися лише окремі області України. За 9 місяців 2019 року до області надійшло 135,2 млн дол. США прямих іноземних інвестицій. На території Полтавської області зараз зосереджено 244 інвестиційних підприємств, які акумулюють інвестиції із 43 країн світу. Основними країнами-інвесторами є Швейцарія, Нідерланди й Великобританія.

quot

«Найбільшими іноземними інвесторами, що мають активи на території Полтавської області, є: у видобувній галузі — Ferrexpo Group, що спеціалізується на залізній руді; JKX OIL & GAS plc і Regal Petroleum, що займаються видобутком вуглеводнів; в агропромисловості — Pioneer Hi-Bred, що працює з насінням; у харчовій галузі — IDS Group, яка виготовляє мінеральну воду, SigmaBleyzer — кондитерські вироби, Danone — молочну продукцію та дитяче харчування», — додала Марія Долженко.

Кожному регіону потрібні інвестиції, адже від інтенсивності їх залучення залежить рівень економічного розвитку території та добробут жителів. У глобалізованому світі регіони динамічно конкурують за інвестиції, та виграє той, хто вміє вдало себе представити й готовий до грамотно налагодженої співпраці. Полтавщина є розвиненим і конкурентоспроможним регіоном, ресурсонаповненим і націленим на міжнародну співпрацю. Але на рішення інвестора щодо місця реалізації інвестиційного проекту часто впливає стан інвестиційного клімату й очікування дієвої співпраці з місцевими органами влади. Саме тому Проект ПРОМІС допоміг області вивести інвестиційні інструменти та культуру діалогу з інвестором на якісно новий рівень.

Зусилля щодо посилення інвестиційної привабливості Полтавської області дають свої плоди, а зацікавленість інвесторів зростає. Наприклад, у 2018 році компанія General Electric обрала Крюківський вагонобудівний завод у Кременчуці як майданчик для локалізації виробництва своїх локомотивів в Україні. У рамках реалізації першого етапу 15-річної угоди General Electric з Укрзалізницею на Крюківському заводі успішно доукомплектували 30 локомотивів американської корпорації. У перспективі завод займатиметься дообладнанням тепловозів не лише для України, а й для інших країн.

Команда Проекту ПРОМІС не тільки підтримує залучення інвестицій, а й сприяє міжвідомчим і міжрівневим діалогам в області. Департамент економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА спільно з Проектом ПРОМІС успішно провів для представників об’єднаних територіальних громад регіону цикл навчальних вебінарів щодо підготовки інвестиційних проектів, розробки інвестиційних паспортів громад, створення агенцій розвитку. Згодом з ініціативи та за підтримки Проекту ПРОМІС і мережі Регіонет Полтавська ОДА провела конкурс інвестиційних паспортів об’єднаних територіальних громад, переможцями якого стали Пирятинська, Засульська та Омельницька ОТГ. У квітні 2019 року в Полтавській ОДА для представників громад Полтавщини відбувся дводенний семінар-тренінг щодо застосування інвестиційних інструментів. Разом з експертами та консультантами Проекту ПРОМІС учасники опрацювали основні інструменти залучення інвестицій, нюанси розроблення інвестиційного паспорта, практичні завдання щодо роботи з інвестором у форматі ділової гри.

Методологія Проекту ПРОМІС передбачає лише системний підхід до залучення інвестицій у міста та регіони — приклад Полтавщини виразно це підкреслює. За сприяння Проекту ПРОМІС в області розроблено ряд взаємодоповнювальних інвестиційних інструментів, проведено низку важливих навчальних заходів, синергія від реалізації яких уже сьогодні дає помітні результати. Решта партнерів Проекту ПРОМІС також отримують комплексну підтримку: не просто фінансування випадкових активностей, а високоякісну експертизу, утілення стратегічно важливих і взаємопов’язаних ініціатив.


pdf Завантажити історію успіху